Get Adobe Flash player
Strona Główna Aktualności

15.09.2017 r. Rozgrywki w piłkę nożną strażaków na szczeblu okręgu III – powiat kazimierski

15 września 2017 roku w hali sportowej Kazimierskiego Ośrodka Sportu odbył się zorganizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej turniej w piłkę nożną (halową) strażaków na szczeblu okręgu III o puchar Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. W rozgrywkach udział wzięły 4 drużyny reprezentujące: KP PSP w Pińczowie, KP PSP w Staszowie, KM PSP Kielce (JRG 2 Kielce) oraz reprezentacja KP PSP w Kazimierzy Wielkiej. Celem rozgrywek było wyłonienie najlepszej drużyny z grupy drużyn startujących na szczeblu okręgu III. Po rozegraniu wszystkich meczy i podsumowaniu wyników kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I miejsce – JRG 2 Kielce,

II miejsce – KP PSP Pińczów,

III miejsce – KP PSP Kazimierza Wielka,

IV miejsce – KP PSP Staszów.

Zwycięska drużyna z JRG 2 Kielce wygrywając zmagania na szczeblu okręgu III zakwalifikowała się do rozgrywek finałowych. Puchar dla najlepszej drużyny oraz dyplomy dla wszystkich drużyn startujących wręczył Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Oziębło, który w krótkim wystąpieniu pogratulował startującym drużynom za zaangażowanie i udział w rozgrywkach.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: kpt. Marcin Oziębło

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG 6.JPG

 

Powołanie Z-cy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej kpt. mgr inż. Marcina Żarka.

W dniu 13 września br. w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie z pracownikami Komendy, na którym odczytano akt powołania na stanowisko Z-cy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej kpt. mgr inż. Marcina Żarka.

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4_2.JPG 5.JPG

 

SPOTKANIE Z KOMENDANTAMI GMINNYMI I NACZELNIKAMI OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH Z TERENU POWIATU

W dniu 3 września br. w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie z Komendantami Gminnymi Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Naczelnikami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kazimierskiego. Prowadzącym naradę był p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Żarek. Tematami spotkania były:

1. Działalność operacyjna Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu:

- dysponowanie do zdarzeń,

- wyjazdy do zdarzeń,

- działania ratowniczo-gaśnicze,

- wypadki ratowników,

- kolizje pojazdów pożarniczych,

- przekazywanie miejsca zdarzenia,

- udział w ćwiczeniach i szkoleniach.

2. Skład i zasady dysponowania Kazimierskiej Kompanii Odwodowej.

3. Bieżące funkcjonowanie Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W spotkaniu uczestniczyło 44 druhów OSP.

Tekst: kpt. Marcin Żarek

Zdjęcia: mł. asp. Arkadiusz Lewicki

100_5431.JPG 100_5432.JPG 100_5436.JPG 100_5439.JPG 100_5440.JPG 100_5442.JPG

 

Święto Wojska Polskiego 18 sierpnia 2017

Koło nr 11 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kazimierzy Wielkiej po raz kolejny obchodziło Święto Wojska Polskiego. Uroczystość otworzył ppłk dr Tadeusz Podkowa-Prezes Koła nr 11 ZŻWP przytaczając historię zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Powiatowy kapelan służb mundurowych ks. dziekan Marian Fatyga, Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Oziębło, Z-ca Komendanta Policji w Kazimierzy Wielkiej podinsp. Jacek Piwowarski, Burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch. Były medale i odznaczenia.

Opracowanie: kpt. Marcin Oziębło

Zdjęcia: Zdzisław Pilarski

swWP_1.JPG swWP_10.JPG swWP_12.JPG swWP_14.JPG swWP_15.JPG swWP_2.JPG

 

Wizyta delegacji strażaków z Austrii w KP PSP Kazimierza Wielka – powiat kazimierski

Dnia 11 sierpnia 2017 roku na zaproszenie OSP z KSRG Sędziszowice naszą Komendę Powiatową odwiedziła kilkuosobowa grupa strażaków ochotników z Freiwillige Feuerwehr Theresienfeld z Austrii, oraz jeden strażak z zawodowej straży pożarnej z Wiednia. W trakcie wizyty goście mieli możliwość zwiedzenia nowej strażnicy komendy, zapoznania się z organizacją ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu kazimierskiego, posiadanym w jednostce ratowniczo-gaśniczej wyposażeniem zarówno do celów gaśniczych jak i ratowniczych. Na zakończenie pobytu goście wyrazili chęć utrzymywania i poszerzania dalszej współpracy partnerskiej oraz kolejnego spotkania, tym razem u naszych gości w jednostce OSP Freiwillige Feuerwehr Theresienfeld w Austrii.

DSC05153.JPG DSC05155.JPG

 

KRĘCI MNIE BEZPIECZENSTWO – powiat kazimierski

10 sierpnia 2017 roku Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Kazimierzy Wielkiej odwiedziła 59 osobowa grupa dzieci z gminy Czarnocin spędzająca tegoroczny letni wypoczynek w formie półkolonii w budynku Publicznego Gimnazjum w Cieszkowach. Podczas pouczającej wycieczki staraliśmy się przybliżyć specyfikę pracy strażaka, zaprezentować sprzęt używany na co dzień oraz nawiązać do podstawowych zasad bezpieczeństwa w okresie letnim a także reagowania na różnego rodzaju sytuacje z jakimi mogą się spotykać dzieci w czasie wakacji. Była to kolejna okazja promowania akcji "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO". Dzieci wykazały się wielkim zainteresowaniem, a czerwone wozy zrobiły na nich bardzo duże wrażenie. Oczywiście nie zabrakło pokazu zjazdu "na rurze" oraz zaprezentowania umundurowania bojowego strażaka i operowania ulubioną przez dzieci „sikawką”. Wizyta była połączeniem przyjemnego z pożytecznym o czym świadczyła radość wypisana na twarzach dzieci oraz głośne "DZIĘ-KU-JE-MY!!".

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: źródło własne JRG Kazimierza Wielka

P1090255.JPG P1090258.JPG P1090264.JPG P1090272.JPG P1090274.JPG

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS

OGÓLNOPOLSKI KONKURS

„Bezpieczna zabawa i praca na wsi podczas wakacji”

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej informuje, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Drożejowic wygrała wojewódzki etap konkursu organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pt. „Bezpieczna zabawa i praca na wsi podczas wakacji” i jednocześnie zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego.

W konkursie ogólnopolskim film autorstwa OSP Drożejowice rywalizuje ze zwycięskimi filmami z innych województw. Nagrodę za I miejsce w finale krajowym odbierze jednostka, która do dnia 10 sierpnia br. uzyska więcej polubień na profilu facebook’owym ARMIR pod linkiem:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1226161094156913&id=116182911821409

W związku z powyższym zachęcamy do polubienia filmu jednostki OSP Drożejowice reprezentującej województwo świętokrzyskie, powiat Kazimierza Wielka oraz Miasto i Gminę Skalbmierz.

 

Ćwiczenia market „PEPCO” w Kazimierzy Wielkiej – powiat kazimierski

W dniach 12-14 lipca 2017 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz jednostek OSP Skalbmierz, OSP Kocina z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG), uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno-bojowych na obiekcie marketu „PEPCO” w Kazimierzy Wielkiej przy ul. Kolejowej. Ćwiczenia te pozwoliły ratownikom ze wszystkich zmian służbowych oraz druhom ochotnikom uzyskać, informacje dotyczące charakterystyki obiektu, zagrożeń jakie mogą wystąpić na tego typu obiektach, rozmieszczeniem pomieszczeń, dróg ewakuacyjnych, rozmieszczeniem głównych zaworów odcinających media oraz ilością zabezpieczeń przeciwpożarowych znajdujących się na obiekcie. W części praktycznej która została przeprowadzona 13 lipca br. udział wzięła jedna ze zmian służbowych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z KSRG (OSP Skalbmierz, OSP Kocina), a założeniem był powstały na wskutek zwarcia w instalacji elektrycznej pożar w pomieszczeniu socjalnym. Przećwiczony epizod pozwolił ratownikom doskonalić umiejętności z zakresu taktyki zwalczania pożarów, elementów dowodzenia oraz organizacji łączności. Strażacy mieli również możliwość sprawdzenia podjazdu dla samochodów gaśniczych oraz rozpoznali możliwość zaopatrzenia wodnego do celów gaśniczych.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: źródło własne JRG Kazimierza Wielka

1.jpg 2.jpg

 

Fala upałów na terenie woj. świętokrzyskiego

Instytut meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w dnu 1 sierpnia temperaturę maksymalną od 31°C do 33°C, temperatura minimalna w nocy z 1 na 2 sierpnia od 21°C do 23°C. W dniu 2 sierpnia temperatura maksymalna od 33°C do 36°C, temperatura minimalna w nocy z 2 na 3 sierpnia od 15°C do 19°C. W dniu 3 sierpnia temperatura maksymalna od 28°C do 31°C.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

- dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

- należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;

- pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 °C;

- należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne;

- w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają;

- należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego;

- należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu;

- należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu;

- osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową;

- jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce;

- należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi;

- będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć;

- będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację;

- w upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm;

- należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.

1.jpg

 

Apel „Bezpieczne wakacje 2017”

Wszyscy uczniowie z utęsknieniem czekają na zbliżające się wakacje, które powinny się wiązać jedynie z miłymi wspomnieniami.

Organizatorów wypoczynku zobowiązuję do bezwzględnego przestrzegania przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów /Dz.U.Nr 109, poz.719/. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości tutejsza Komenda służy pomocą w tym zakresie.

W związku z licznymi przypadkami utonięć podczas trwania wakacji szczególnie apelujemy do właścicieli i zarządców akwenów wodnych, które są wykorzystywane jako kąpieliska do przestrzegania i stosowania zaleceń Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych /t.j. Dz.U. z 2016 roku, poz.656/.

Powiat kazimierski to teren typowo rolniczy, a wakacje to okres nasilonych letnich prac polowych.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie! Chrońmy nasze domy i rodziny, a szczególnie dzieci przed nieszczęściem! Zróbmy wszystko, aby czas wzmożonej pracy w gospodarstwach upłynął bez wypadków i pożarów, których ofiarami stałyby się dzieci. Ofiarami najczęściej z winy dorosłych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia nie wahajmy się zwrócić o pomoc a l a r m u j ą c

STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 lub 112

Zachować spokój i nie dopuścić do paniki.

Po uzyskaniu połączenia telefonicznego ze strażą pożarną należy wyraźnie podać:

- gdzie wystąpiło zdarzenie (pożar, klęska, itp.), dokładny adres, nazwę obiektu, piętro, itp.,

- co zaistniało lub co się pali, np. pali się pomieszczenie magazynowe, palą się gazy palne, itp.,

- czy istnieje zagrożenie życia ludzkiego,

- numer telefonu, z którego zgłaszamy zdarzenie oraz swoje imię i nazwisko.

UWAGA:

Odłożyć słuchawkę można dopiero po otrzymaniu odpowiedzi, że straż pożarna przyjęła zgłoszenie. Odczekać chwilę przy telefonie na ewentualne sprawdzenie.

 

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Koleżanki i Koledzy!

Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci.

Fundacja "Dorastaj z Nami" prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin.

Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”.

Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

grafika.jpg

 

SPOTKANIE W SPRAWIE DOFINANSOWANIA OSP ZE ŚRODKÓW MSWiA

Dnia 6 lipca 2017 r. w KP PSP w Kazimierzy Wielkiej zorganizowane zostało spotkanie z burmistrzami ,wójtami, przedstawicielami wójtów gmin z terenu powiatu kazimierskiego w sprawie dotacji środków finansowych MSWiA dla jednostek OSP spoza KSRG na realizację zadań:

1.Zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej OSP spoza KSRG

2.Przygotowania jednostek OSP do działań ratowniczo-gaśniczych i informacji na temat wykorzystania w/w dotacji na terenie powiatu.

Opracowanie: kpt. Marcin Oziębło

Zdjęcia: Rafał Szostak

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG

 

X Powiatowe Zawody w Sporcie Pożarniczym jednostek OSP, KDP i MDP powiatu kazimierskiego

02 lipca 2017 roku na stadionie sportowym MLKS SPARTA przy ul. Głowackiego w Kazimierzy Wielkiej zostały rozegrane X Powiatowe Zawody w Sporcie Pożarniczym jednostek OSP, KDP i MDP z powiatu kazimierskiego do których przystąpiły łącznie 23 drużyny reprezentujące gminy Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Bejsce, Czarnocin oraz Opatowiec. W kategorii MDP zawody zostały przeprowadzone zgodnie z regulaminem Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych z 2010 roku, natomiast w kategorii seniorów zgodnie z regulaminem Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z 2011 roku. Strażackie zmagania rozpoczęły się uroczystą zbiórką oraz złożeniem meldunku na ręce druha Jana Nowak Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, a jednocześnie Starostę powiatu kazimierskiego przez dowódcę zawodów dh Krzysztofa Wojtasika. W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zostały rozegrane dwie konkurencje sztafeta 400 m z przeszkodami oraz ćwiczenie rozwinięcia bojowego. Natomiast w kategorii OSP i KDP rozegrano sztafetę pożarniczą 7x50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie rozwinięcia bojowego. O końcowym rezultacie decydował łączny czas uzyskany w poszczególnych konkurencjach oraz poprawność ich wykonania. Nadzór nad zapewnieniem jednakowych warunków startów dla wszystkich uczestników oraz ich prawidłowym przebiegiem sprawowała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej pod przewodnictwem sędziego głównego kpt. Marcina Żarka. Zmaganiom bacznie przyglądali się przybyli włodarze w osobach starosty kazimierskiego Jana Nowaka, burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz Michała Markiewicza, wiceburmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Łukasza Maderaka, wójta gminy Bejsce Józefa Zuwały, wójta gminy Czarnocin Marii Kasperek, sekretarza gminy Opatowiec Łukasza Marca oraz zaproszeni goście i rzesza fanów i sympatyków pożarnictwa. Po zakończeniu wszystkich startów i podsumowaniu wyników w poszczególnych kategoriach kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii OSP:

1. miejsce OSP DROŻEJOWICE z wynikiem łącznym – 97,0 pkt. (lepszy czas ćwiczenia bojowego)

2. miejsce OSP SIELEC KOLONIA z wynikiem łącznym – 97,0 pkt.

3. miejsce OSP SĘDZISZOWICE z wynikiem łącznym – 97,9 pkt.

4. miejsce OSP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 99,2 pkt.

5. miejsce OSP CZYŻOWICE z wynikiem łącznym – 102,2 pkt.

6. miejsce OSP DONATKOWICE z wynikiem łącznym – 107,7 pkt.

7. miejsce OSP BOSZCZYNEK z wynikiem łącznym – 108,0 pkt.

8. miejsce OSP KRZCZONÓW z wynikiem łącznym – 110,0 pkt.

9. miejsce OSP CIESZKOWY z wynikiem łącznym – 118,8 pkt.

10. miejsce OSP BIEGLÓW z wynikiem łącznym – 119,9 pkt.

11. miejsce OSP KOCINA z wynikiem łącznym – 132,9 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii KDP:

1. miejsce KDP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 135,4 pkt.

2. miejsce KDP KRZCZONÓW z wynikiem łącznym – 144,6 pkt.

3. miejsce KDP SIELEC KOLONIA z wynikiem łącznym – 146,9 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „chłopięcych”:

1. miejsce MDP SŁONOWICE z wynikiem łącznym – 1051,8 pkt.

2. miejsce MDP BIEGLÓW z wynikiem łącznym – 1047,7 pkt.

3. miejsce MDP DROŻEJOWICE z wynikiem łącznym – 1042,7 pkt.

4. miejsce MDP SKALBMIERZ z wynikiem łącznym – 1042,6 pkt.

5. miejsce MDP KSANY z wynikiem łącznym – 1036,9 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „dziewczęcych”:

1. miejsce MDP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 1025,5 pkt.

2. miejsce MDP CIESZKOWY z wynikiem łącznym – 1022,2 pkt.

3. miejsce MDP KRÓLEWICE z wynikiem łącznym – 1016,6 pkt.

4. miejsce MDP TOPOLA z wynikiem łącznym – 1006,5 pkt.

Po zakończonych startach wszystkie reprezentacje w poszczególnych kategoriach otrzymały nagrody rzeczowe, dyplomy i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej, Urzędy Gmin z terenu powiatu kazimierskiego, Komendę Powiatową PSP w Kazimierzy Wielkiej oraz sponsorów i sympatyków ochrony przeciwpożarowej. Nagrody puchary i dyplomy wręczali druh Jana Nowak - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP a jednocześnie Starosta powiatu kazimierskiego, kpt. Marcin Oziębło - Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej, włodarze gmin oraz fundatorzy nagród. W imieniu Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej składamy gorące podziękowania wszystkim fundatorom nagród, zarządowi MLKS Sparta, orkiestrze dętej z Gorzkowa pod batutą Pana Leszka Nowaka oraz licznie przybyłej rzeszy widzów i kibiców.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum Zdzisław Pilarski

IMG_0693.jpg IMG_0698.jpg IMG_0701.jpg IMG_0707.jpg IMG_0710.jpg IMG_0720.jpg IMG_0721.jpg IMG_0733.jpg IMG_0736.jpg IMG_0746.jpg IMG_0749.jpg IMG_0756.jpg IMG_0760.jpg IMG_0775.jpg IMG_0777.jpg IMG_0786.jpg

 

Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stradowie.

W niedzielę 2 lipca 2017 roku o godzinie 1500 Mszą Św., którą koncelebrował proboszcz parafii w Stradowie ks. Arkadiusz Borusiński, rozpoczęły się obchody Jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stradowie.

Po Mszy Św. nastąpił uroczysty przemarsz na plac obok remizy OSP. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała pani Maria Kasperek, Wójt Gminy Czarnocin. Następnie rys historyczny jubilatki odczytał druh Ryszard Zadara. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznak przyznanych przez Oddziały Związku OSP RP druhom jednostek OSP z terenu Gminy Czarnocin. Odznaczeni zostali m. in. wszyscy druhowie z jednostki OSP Stradów z długoletnim stażem. Nie zabrakło również przemówień zaproszonych gości.

Podczas uroczystości struktury Państwowej Straży Pożarnej reprezentował kpt. Marcin Żarek, p.o. Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej odczytując list gratulacyjny, który z okazji jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Stradowie wystosował Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Adam Czajka. W drugiej części swojego przemówienia kpt. Marcin Żarek pogratulował druhom jednostki jubilatki bogatej historii, podziękował, że w jej szeregach mógł rozpocząć swoją przygodę z pożarnictwem oraz życzył kolejnych przynajmniej 10 lat, tak abyśmy razem mogli w dobrym zdrowiu świętować następny jubileusz 100-lecia w roku 2027.

Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada pododdziałów OSP, którą prowadził Komendant Gminny OSP druh Józef Cetnarski, a ton jej nadawała Orkiestra Strażacka ze Skalbmierza pod batutą kapelmistrza Roberta Basiaka.

Opracowanie: kpt. mgr inż. poż. Marcin Żarek

Zdjęcia: KP PSP Kazimierza Wielka

DSCN8023.jpg ospstradow2017014.jpg ospstradow2017041.jpg ospstradow2017050.jpg ospstradow2017051.jpg ospstradow2017061.jpg ospstradow2017088.jpg ospstradow2017140.jpg

 

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

Najnowsza publikacja MSWiA dotycząca symboli narodowych zatytułowana „Hymn Polski” powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać nasz hymn z szacunkiem. Jej autorami są Przemysław Rey – dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Małgorzata Gańska – kustosz tego Muzeum. Ta bogato ilustrowana książeczka zawiera informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię. W poradniku znajdują się także zapis nutowy oraz wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu.

Jeden z rozdziałów jest poświęcony najczęściej popełnianym błędom. Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd zaczęto śpiewać “póki” zamiast “kiedy my żyjemy”. W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko “Czarnecki”, poprawnie brzmi ono “Czarniecki”. Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu “wrócił się/ rzucił się/” “rzucim się przez morze”. W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: “wrócim się przez morze”. W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: “Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany”, zamiast: “Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany”.

Poradnik pt. „Hymn Polski” jest dostępny poniżej w formie pliku do czytania i do samodzielnego wydrukowania, podobnie jak publikacja pt. „Biało-Czerwona”, która już cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Poradnik „Hymn Polski” czyli jak śpiewać z szacunkiem i bez błędów

hymn_1-31064_g_hy.jpg

 

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Bejscach – powiat kazimierski

25 czerwca 2017 roku na boisku szkolnym przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Bejscach odbyły się już ostatnie w bieżącym roku eliminacje Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych na terenie powiatu kazimierskiego. Do rywalizacji o miano najlepszych drużyn w swoich kategoriach stanęły reprezentacje jednostek OSP i MDP z terenu gminy Bejsce. Łącznie w zawodach, które rozegrane zostały w konkurencjach sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe rywalizowało 7 drużyn, (6 z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych męskich, 1 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewczęca). Po złożeniu meldunku przez Komendanta Gminnego ZOSP RP w Bejscach st. kpt. Krzysztofa Jacha, uroczystego otwarcia zawodów dokonał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Bejscach – Wójt Gminy Bejsce – Józef Zuwała. Nadzór nad zapewnieniem jednakowych warunków startów dla wszystkich uczestników oraz ich prawidłowym przebiegiem sprawowała komisja sędziowska powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej. Sędzią głównym zawodów był mł. bryg. Andrzej Krupa. Zawody przeprowadzone zostały zgodnie z obowiązującym regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych z 2011 roku.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii OSP przedstawia się następująco:

1. miejsce OSP SĘDZISZOWICE z wynikiem łącznym – 112,3 pkt.

2. miejsce OSP CZYŻOWICE z wynikiem łącznym – 120,4 pkt.

3. miejsce OSP BEJSCE z wynikiem łącznym – 125,7 pkt.

4. miejsce OSP PIOTRKOWICE z wynikiem łącznym – 134,2 pkt.

5. miejsce OSP MORAWIANKI z wynikiem łącznym – 141,7 pkt.

6. miejsce OSP KRÓLEWICE z wynikiem łącznym – 180,7 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „dziewczęcych” przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP KRÓLEWICE z wynikiem łącznym – 206,0 pkt.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Bejsce wręczyli wszystkim startującym jednostkom Pan Józef Zuwała – Wójt Gminy Bejsce oraz p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Żarek. W trakcie zawodów do komisji sędziowskiej nie wpłynął żaden pisemny protest oraz żaden z jego uczestników nie odniósł kontuzji oraz nie uległ wypadkowi. Należy podkreślić, że wszystkie starty stały na wysokim poziomie a ich rywalizacja rozgrywana była z duchem Fair Play. Kwalifikacje do startu w zawodach na szczeblu powiatowym z terenu gminy Bejsce uzyskały reprezentacje z jednostek OSP Czyżowice, OSP Sędziszowice i MDP dziewczęca z Królewic.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum Urząd Gminy Bejsce

1.JPG 10.JPG 11.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG 5A.JPG 6.JPG 7.JPG 8.JPG 8A.JPG 9.JPG

 

23 czerwca 2017 r. - Ćwiczenia przeciwpowodziowe pod kryptonimem - INSPEKCJA 2017

Zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie powiatu kazimierskiego, zostały przeprowadzone niezapowiedziane ćwiczenia ratownicze odwodów operacyjnych „Inspekcja 2017”. Głównym celem ćwiczeń było określenie stanu przygotowania sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego do działań związanych z występowaniem zagrożeń powodziowych. Ponadto, podczas ćwiczeń sprawdzano współdziałanie sił i środków zadysponowanych z dwóch sąsiednich powiatów wchodzących w skład Kompanii Gaśniczych Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

W trakcie manewrów przećwiczono epizody dotyczące:

- ewakuacji osób z terenów trudno dostępnych za pomocą łodzi,

- wypompowywania wody z zalanych terenów i obiektów wykorzystując pompy dużej wydajności oraz pompy szlamowe,

- podwyższania korony wału przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych i worków z piaskiem,

- zabezpieczania i uszczelniania przebić hydraulicznych.

Dodatkowo, oceniano pracę kierujących działaniami ratowniczymi oraz systemy łączności: alarmowania, dowodzenia i współdziałania. Organizatorem ćwiczeń byli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Łącznie w ćwiczeniach brały udział siły i środki z powiatu kazimierskiego jak również z powiatu pińczowskiego. Ćwiczenia połączone z inspekcją gotowości operacyjnej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej uzyskały wysoką ocenę.

Opracowanie: kpt. Marcin Oziębło, mł. kpt. Kamil Ciepielewski

Zdjęcia: kpt. Marcin Oziębło

10.JPG 11.JPG 12.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 7.JPG 9.JPG

 

X -Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kazimierzy Wielkiej oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej serdecznie zapraszają na X Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbędą się w najbliższą niedzielę tj. 2 lipca 2017 r. o godz. 10-tej na stadionie „Sparta” w Kazimierzy Wielkiej.

plakat2.jpg

 

Mistrzowie w sporcie pożarniczym nagrodzeni przez świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP

24 czerwca 2017 r. w Sali Tradycji Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach odbyło się uroczyste spotkanie świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP z kadrą województwa świętokrzyskiego w sporcie pożarniczym.

Drużyna reprezentująca województwo świętokrzyskie zajęła III miejsce w kwalifikacji generalnej podczas XXXIV Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, które zostały rozegrane w dniach 21 – 22 czerwca 2017 r. w Częstochowie, ustanawiając jednocześnie rekord województwa świętokrzyskiego w sztafecie pożarniczej 4 x 100 m i pożarniczym ćwiczeniu bojowym.

Świętokrzyski komendant wojewódzki st. bryg. Adam Czajka w obecności swojego zastępcy st. bryg. Roberta Sabata podziękował strażakom oraz złożył na ich ręce listy gratulacyjne. Sportowcy otrzymają również nagrody finansowe za godne reprezentowanie barw województwa świętokrzyskiego na arenie krajowej.

Podczas spotkania komendant wojewódzki podkreślił jak istotną rolę odgrywa sprawność fizyczna w strażackiej służbie i podziękował medalistom za to, że mimo trudów służby, znajdują czas na realizowanie sportowych celów – i to na tak wysokim poziomie. Komendant podziękował również kierownikowi reprezentacji – st. bryg. Andrzejowi Raczyńskiemu, którego postawa, wkład i osobiste zaangażowanie w sport przyczyniły się do sukcesu.

Serdecznie gratulujemy medalistom i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Województwo Świętokrzyskie reprezentowali:

st. bryg. Andrzej Raczyński – kierownik reprezentacji KW PSP Kielce,

st. asp. Przemysław Gad, KP PSP Końskie,

st. asp. Paweł Sieczka, KP PSP Skarżysko-Kamienna,

mł. kpt. Wojciech Kunys, KP PSP Skarżysko-Kamienna,

mł. asp. Robert Zdonek , KP PSP Skarżysko-Kamienna,

mł. ogn. Dawid Kowalik, KP PSP Skarżysko-Kamienna,

st. sekc. Łukasz Orczyk, KP PSP Skarżysko-Kamienna,

mł. asp. Karol Błaszczyk, KP PSP Jędrzejów,

mł. asp. Łukasz Bielecki, KM PSP Kielce,

st. sekc. Mateusz Pastuszka, KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski,

st. sekc. Dariusz Struski, KP PSP Włoszczowa.

Opracowanie i zdjęcia : bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce

DSC_7272.JPG DSC_7273.JPG DSC_7274.JPG DSC_7275.JPG DSC_7276.JPG DSC_7278.JPG DSC_7279.JPG DSC_7280.JPG DSC_7281.JPG DSC_7283.JPG DSC_7284.JPG DSC_7287.JPG DSC_7288.JPG DSC_7289.JPG DSC_7290.JPG DSC_7292.JPG DSC_7293.JPG DSC_7294.JPG DSC_7295.JPG DSC_7296.JPG DSC_7298.JPG DSC_7299.JPG DSC_7301.JPG DSC_7302.JPG DSC_7303.JPG DSC_7304.JPG DSC_7305.JPG

 

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Opatowcu – powiat kazimierski

18 czerwca 2017 roku na stadionie w Krzczonowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Opatowiec. Zawody przeprowadzono zgodnie z obowiązującym regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych z 2011 roku. Łącznie w zawodach, które rozegrane zostały w konkurencjach sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe rywalizowało 12 drużyn, (7 z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych męskich, 1 Kobieca Drużyna Pożarnicza, 1 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewczęca oraz 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopięce). Otwarcia zawodów dokonał Pan Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec. Komisję sędziowską zawodów powołał Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej, a sędzią głównym był mł. kpt. Rafał Kozłowski.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii OSP przedstawia się następująco:

1. miejsce OSP KRZCZONÓW z wynikiem łącznym – 109,4 pkt.

2. miejsce OSP KOCINA z wynikiem łącznym – 114,6 pkt.

3. miejsce OSP CHARBINOWICE z wynikiem łącznym – 119,7 pkt.

4. miejsce OSP RZEMIENOWICE z wynikiem łącznym – 125,7 pkt.

5. miejsce OSP MISTRZOWICE z wynikiem łącznym – 126,2 pkt.

6. miejsce OSP OPATOWIEC z wynikiem łącznym – 127,9 pkt.

7. miejsce OSP KSANY z wynikiem łącznym – 142,7 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii KDP przedstawia się następująco:

1. miejsce KDP KRZCZONÓW z wynikiem łącznym – 150,5 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „chłopięcych” przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP KSANY z wynikiem łącznym – 169,8 pkt.

2. miejsce MDP OPATOWIEC z wynikiem łącznym – 199,7 pkt.

3. miejsce MDP KOCINA – dyskwalifikacja (nieukończenie ćwiczenia bojowego w regulaminowym czasie 3 minut).

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „dziewczęcych” przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP KRZCZONÓW z wynikiem łącznym – 216,1 pkt.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Opatowiec wręczyli Pan Wójt Sławomir Kowalczyk oraz p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Żarek. Podczas zawodów do komisji sędziowskiej nie wpłynął żaden pisemny protest oraz nikt z jego uczestników nie odniósł kontuzji oraz nie uległ wypadkowi. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła na rozegranie wszystkich startów, które stały na bardzo wysokim poziomie a ich rywalizacja rozgrywana była zgodnie z zasadami i duchem Fair Play.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum Urząd Gminy Opatowiec

1.jpg 3.jpg 5.jpg 6.jpg 8.jpg

 

Obchody 800 – lecia miasta Skalbmierz

W dniu 11 czerwca 2017 odbyła się niezwykła impreza: obchody 800 – lecia miasta Skalbmierz. Bogaty program uroczystości obejmował m.in.:

• Uroczystą sesję Rady Miejskiej w Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, którą otworzył jej Przewodniczący Robert Różycki. W czasie sesji burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Michał Markiewicz powitał uczestników i przybliżył historię miasta, natomiast profesor Krzysztof Ożóg przybliżył życiorys Stanisława ze Skalbmierza.

• Mszę Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Św. Jana Chrzciciela, którą koncelebrował ks. Marian Fatyga.

• Uroczysty przemarsz na płytę Rynku Miejskiego.

• Krojenie ogromnego tortu na cześć „Jubilata”.

• Koncert Orkiestry Dętej OSP Skalbmierz pod batutą Roberta Basiaka.

• Występy Młodzieży Szkolnej ze Skalbmierza i Topoli.

• Koncert Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 z Rzeszowa pod batutą dr Stanisława Welanyka.

• Koncert big-bandu kierowanego przez Rafała Kulpińskiego.

• Koncert The Postman – Polscy Beatlesi.

• Teatr Ognia.

Na uroczystość, nad którą patronat honorowy objął Kardynał Stanisław Dziwisz, przybyło wielu znamienitych gości. Struktury Państwowej Straży Pożarnej reprezentował p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Żarek. Gratulujemy udanej imprezy i życzymy kolejnych jubileuszy.

Opracowanie: kpt. Marcin Żarek.

Zdjęcia: UMiG Skalbmierz.

DSC_1633.JPG DSC_1673.JPG DSC_1675.JPG DSC_1789.JPG DSC_1953.JPG DSC_2011.JPG DSC_2159.JPG DSC_2202.JPG DSC_2254.JPG

 

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Kazimierzy Wielkiej – powiat kazimierski

11 czerwca 2017 roku na stadionie sportowym MLKS SPARTA w Kazimierzy Wielkiej odbyły się Miejsko - Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kazimierza Wielka. Zawody przeprowadzono zgodnie z obowiązującym regulaminem zawodów sportowo-pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych z 2011 roku. Łącznie w zawodach, które rozegrane zostały w konkurencjach sztafeta pożarnicza z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe rywalizowało 18 drużyn, (12 z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych męskich, 1 Kobieca Drużyna Pożarnicza, 1 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewczęca oraz 4 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopięce). Otwarcia zawodów dokonał Pan Łukasz Maderak - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Komisję sędziowską zawodów powołał Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej, a sędzią głównym był st. kpt. Krzysztof Jach.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii OSP przedstawia się następująco:

1. miejsce OSP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 103,0 pkt.

2. miejsce OSP DONATKOWICE z wynikiem łącznym – 107,9 pkt.

3. miejsce OSP CUDZYNOWICE z wynikiem łącznym – 109,2 pkt.

4. miejsce OSP ZAGÓRZYCE z wynikiem łącznym – 113,9 pkt.

5. miejsce OSP PODOLANY z wynikiem łącznym – 117,7 pkt.

6. miejsce OSP KAMYSZÓW z wynikiem łącznym – 122,9 pkt.

7. miejsce OSP ŁĘKAWA z wynikiem łącznym – 127,0 pkt.

8. miejsce OSP KRZYSZKOWICE z wynikiem łącznym – 133,4 pkt.

9. miejsce OSP GUNÓW KOLONIA z wynikiem łącznym – 139,1 pkt.

10. miejsce OSP KAMIEŃCZYCE z wynikiem łącznym – 154,8 pkt.

11. miejsce OSP SŁONOWICE z wynikiem łącznym – 168,9 pkt.

12. miejsce OSP GORZKÓW z wynikiem łącznym – 186,4 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii KDP przedstawia się następująco:

1 miejsce KDP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 151,0 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP „chłopięcych” przedstawia się następująco:

1. miejsce MDP SŁONOWICE z wynikiem łącznym – 171,6 pkt

2. miejsce MDP ZAGÓRZYCE z wynikiem łącznym – 187,3 pkt.

3. miejsce MDP KAMIEŃCZYCE z wynikiem łącznym – 188,1 pkt.

4 miejsce MDP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 193,5 pkt.

Klasyfikacja końcowa zawodów w kategorii MDP„dziewczęcych” przedstawia się następująco:

1 miejsce MDP GABUŁTÓW z wynikiem łącznym – 239,9 pkt.

Nagrody i dyplomy ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka wręczyli Zastępca Burmistrza Pan Łukasz Maderak oraz Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej kpt. Marcin Oziębło. Podczas zawodów żaden z jego uczestników nie odniósł kontuzji oraz nie uległ wypadkowi, również do komisji sędziowskiej nie wpłynął żaden pisemny protest. Piękna słoneczna niedzielna pogoda pozwoliła na rozegranie wszystkich startów, które stały na bardzo wysokim poziomie a ich rywalizacja rozgrywana była zgodnie z zasadami i duchem Fair Play.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: kpt. Marcin Oziębło KP PSP Kazimierza Wielka, archiwum Urząd Miasta i Gminy Kazimierza Wielka

1.JPG 12.JPG 13.JPG 2.jpg 3.jpg 4.jpg 4A.JPG 5.JPG 6.JPG 7.JPG 7A.JPG 8.JPG 9.JPG

 

XVI Ogólnopolski Tygodzień Głośnego Czytania pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”

W dniach 6 oraz 7 czerwca b.r. Komendant Powiatowy oraz p.o. Z-ca Komendanta Powiatowego uczestniczyli w XVI Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach” w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej.

Podczas spotkania się z dziećmi ze szkół podstawowych, na zasadzie pogadanki realizowano ogólnopolską kampanię pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo” przekazując tym samym cenne wskazówki z zakresu bezpieczeństwa w życiu codziennym, oraz odpowiadając na pytania zadawane przez dzieci.

1.jpg 2.jpg 3.jpg IMG_6920.JPG IMG_6970.JPG IMG_6978.JPG

 

PIKNIK RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA – KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO

W dniu 3 czerwca do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej zawitali niezwykli goście. Były to dzieci pracowników Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Kazimierzy Wielkiej. Okazją do tych niezwykłych odwiedziny była druga edycja pikniku rodzinnego pod nazwą „Zobacz gdzie pracuje twoja mama, twój tata” zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka. Dzieci, które w ten dzień przybyły wraz z rodzicami, mogły zwiedzić miejsce, do którego znikają ich rodzice mówiąc, że idą do pracy. Ogromnym zainteresowaniem okazały się oczywiście duże wozy strażacki stojące w garażu remizy. Kolejnymi atrakcjami były:

• przejażdżka autem strażackim na sygnale,

• przewracanie pachołków wodą z prądownicy,

• jazda w koszu podnośnika SH-18,

• chodzenie po zadymionym namiocie,

• obsługa hydronetki.

W trakcie trwania kolejnych atrakcji dzieci i ich rodzice mogli zjeść m. in. strażacką grochówkę i smakołyki z grilla. Radosnym zabawą dzieci nie było końca. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowankę „Mądre Myszki radzą wszystkim” i słodki upominek.

Podczas imprezy strażacy udzielali najmłodszym jej uczestnikom w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” rad jak się bawić oraz wypoczywać, aby nie ulec groźnemu wypadkowi.

Impreza plenerowa odbyła się na placu wewnętrznym Komendy, a jej organizatorem był Zarząd Terenowy Związku Zawodowego Strażaków „Florian” działający przy tutejszej Komendzie, przy wsparciu Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej, kpt. Marcina Oziębło, pracowników Komendy i Jednostki (rodziców dzieci, które przybyły) oraz Pana Radosława Gruszka, właściciela firmy „Owoce Warzywa”.

W imieniu dzieci i ich rodziców serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pikniku rodzinnego. Do zobaczenia za rok!!!

Opracowanie: kpt. Marcin Żarek

Zdjęcia: kpt. Marcin Żarek

P1050242.JPG P1050266.JPG P1050271.JPG P1050275.JPG P1050291.JPG

 

Udział JRG w rodzinnym pikniku wędkarskim – powiat kazimierski

03 czerwca 2017 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” wzięli udział w imprezie plenerowej „Wędkarski Piknik Rodzinny” zorganizowanej przy zbiorniku retencyjnym w Kazimierzy Wielkiej. Piknik był okazją do zaprezentowania specyfiki służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz sprzętu będącego w dyspozycji kazimierskich strażaków. Podczas spotkania strażacy przeprowadzili pogadankę na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa oraz korzyści stosowania czujek tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Na zakończenie, w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym strażacy przedstawili podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży a szczególną uwagę zwrócili na prawidłowe zachowanie się nad woda. Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że pokazy cieszyły się wysoką frekwencją i to nie tylko ze strony dzieci ale ich rodziców czy opiekunów.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: źródło własne JRG Kazimierza Wielka

100_5325.JPG 100_5330.JPG 100_5331.JPG

 

Sprawozdanie z wycieczki do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej w dniu 01.06.2017.

Dnia 1 czerwca 2017 z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy drugiej Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach wraz z opiekunem – wychowawcą Marią Oziębło byli na wycieczce w KP PSP w Kazimierzy Wielkiej. Na miejscu uczniowie zapoznali się z pięknym nowym obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy oraz z pracą strażaków. Sympatyczni panowie strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, ubranie specjalne –żaroodporne. Poinformowali, jak należy się zachować na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Aby dzieci mogły jeszcze lepiej poczuć klimat strażackiego ducha, zaprezentowali, jak wygląda ratowanie ofiar poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym. Dzieci ochoczo pełniły rolę poszkodowanych. Przymierzały ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Najwięcej frajdy sprawiła im rozmowa przez radiostację przenośną i pokaz wyjazdu do akcji: alarm, zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Zwiedziły również biura komendy straży, a nawet kuchnię strażaków oraz nowoczesne, doskonale multimedialnie wyposażone stanowisko kierowania. Dzieci były zachwycone i ochoczo pozowały do pamiątkowych zdjęć. Wizyta u kazimierskich strażaków bardzo się podobała, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w ich pamięci.

W drodze powrotnej udały się na pyszną pizzę, frytki, napoje i lody. Zmęczeni, ale pełni wrażeń powrócili do szkoły.

Tekst: Maria Oziębło

3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg IMG_20170601_111240.jpg IMG_20170601_111311.jpg

 
Więcej artykułów…