Czy chcesz rzucić palenie? Psychologia może ci pomóc. Bo rzucenie palenia jest konieczne, gdyż tytoń, jak wiadomo, to toksyczny nałóg, który pogarsza stan zdrowia, naraża na poważne choroby, sprawia, że oddech i ubrania brzydko pachną i, powiedzmy sobie szczerze, nie jest już modny.

 Jak rzucić palenie?

Jak to zrobić? Istnieje wiele technik. Jest jednak jedna, która góruje nad nimi wszystkimi: siła woli. Chęć rzucenia palenia i robienie wszystkiego, co możliwe, aby to osiągnąć.

Znajdź powód

Pierwszą rzeczą, którą musisz jasno określić, jest powód, dla którego chcesz rzucić palenie. Jaka jest twoja motywacja. Na przykład, oto kilka powodów, dla których powinieneś rzucić palenie:

  • Aby chronić swoją rodzinę (w tym zwierzęta domowe) przed biernym paleniem.
  • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka płuc, chorób serca lub innych schorzeń.
  • Aby poprawić jakość swojej skóry.
  • Nie czuć się jak niewolnik tytoniu.
  • Aby oszczędzać pieniądze.

Poproś o pomoc

Nie lekceważ uzależnienia od palenia. Twój mózg jest uzależniony od nikotyny i będzie ci ciężko. W rzeczywistości, kiedy rzucasz, będziesz cierpiał na objawy odstawienia. Dlatego zalecamy wcześniejsze szukanie wsparcia. Zwróć się o pomoc do lekarza lub psychologa. Konieczne może okazać się leczenie, które pomoże Ci zarówno farmakologicznie, jak i zmienić nawyk na inny.

Twoi bliscy – wsparcie w rzucaniu palenia

Kiedy członek rodziny lub przyjaciel decyduje się na podjęcie tak drastycznej zmiany jak rzucenie palenia, powinien oprzeć się na swoich bliskich, aby ułatwili mu to wielkie wyzwanie. Ważne jest, abyś dał im znać, aby byli czujni na wypadek, gdybyś w każdej chwili uległ pokusie.

Znajdź inne sposoby na relaks

To nieprawda, że palenie jest relaksujące. Wręcz przeciwnie. W rzeczywistości zawarte w nich substancje są anksjogenne, czyli generują lęk. Dlatego to, co powinieneś zrobić, to poszukać sposobów, aby naprawdę się zrelaksować. Słuchaj muzyki, uprawiaj sport, pij wodę, spotkaj się z przyjaciółmi, pójdź na masaż za zaoszczędzone pieniądze… W http://www.raczej.pl znajdziesz inne inspirujące sposoby na relaks.

Unikaj alkoholu i innych czynników wyzwalających

Kiedy pijesz, trudniej jest utrzymać silną wolę. Ponadto, jeśli zwykle palisz podczas picia kawy, przez kilka tygodni możesz ją zastąpić herbatą. Jeśli zwykle palisz po posiłkach, znajdź inny nawyk, który możesz zrobić zamiast tego, np. pójść na spacer lub żuć gumę.