Olkuskie muzea. Z wizytą w Muzeum Pożarnictwa

Jednym z walorów Olkusza jest fakt, iż na terenie tego miasta można ujrzeć wyjątkowo ciekawe muzea. Olkusz znany jest zatem i z ciekawej kolekcji wikliny, i z ciekawych zbiorów afrykanistycznych. W czasie wycieczki po tym mieście można też ujrzeć zbiór wyjątkowy, który jest dumą miejscowej straży pożarnej. Wizyta w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej to wspaniałe doświadczenie dla każdego miłośnika strażackich wozów, sztandarów oraz wyposażenia. Co warto wiedzieć o tym muzeum? Dlaczego warto zajrzeć na jego teren podczas wycieczki po Olkuszu?
Muzeum Pożarnictwa, którym może się pochwalić Olkusz, na uwagę zasługuje z kilku względów. Przede wszystkim przypomina ono o długiej, liczącej sobie ponad 500 lat historii straży na ziemi olkuskiej. Wiadomo, że już w 1420 roku istniała tu straż ogniowa, która od końca XIX stulecia mogła się pochwalić własnym sztandarem. I dziś straż pożarna jest ważna dla mieszkańców miasta, z kolei prowadzone przy niej muzeum najpiękniej przypomina o jej tradycji oraz o roli, jaką odegrała ona w dziejach miasta. Muzeum Pożarnictwa, które można ujrzeć przy ulicy Floriańskiej, może się pochwalić ciekawą kolekcją. Uruchomione w 1978 roku, może się poszczycić ciekawymi eksponatami. Najstarszym zabytkiem, który jest tu prezentowany, jest pochodzący z XVII wieku dzwon alarmowy. Są tu również sztandary oraz hełmy, nie brak i archiwalnych fotografii. Wspaniale prezentują się też dawne mundury oraz odznaczenia.
Warto też pamiętać o patronie, a jednocześnie założycielu muzeum. Był nim zmarły w 2002 roku Stefan Ząbczyński – jeden z najbardziej zasłużonych prezesów Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu. To on zaczął gromadzić pamiątki związane z olkuską strażą pożarną, a jego kolekcja szybko przemieniła się w ciekawe muzeum. Do dziś jest ono prowadzone w czynie społecznym przez strażaków, a jego zbiory są dumą miasta. Z tego względu muzeum to jest bardzo ważnym punktem w programie każdej wycieczki do Olkusza.