Najczęstsze przyczyny pożarów w domu

Wypadki domowe są na porządku dziennym. Od uderzeń, upadków, zatruć i porażeń prądem po pożary. W tym artykule skupiamy się na pożarach, które mają miejsce w domu i oferujemy najlepsze porady, jak im zapobiegać.

Aby zapobiec pożarom w domu, jednym z najbardziej skutecznych i zalecanych środków jest posiadanie czujników dymu. Inne przydatne porady obejmują nadzorowanie dzieci podczas gotowania i posiadanie wyłączników obwodu dla elektrycznych usterek naziemnych.

Najczęstsze przyczyny pożarów w domu

Jeśli chodzi o pożary w domu, to nie tylko ogień jest szkodliwy. Należy również wziąć pod uwagę dym i toksyczne gazy emanujące z pożaru. Dobrym sposobem na zapobieganie pożarom jest poznanie ich przyczyn. Do głównych przyczyn należą:

Niebezpieczne elementy w kuchniach

W tych miejscach domu należy zawsze zachować szczególną ostrożność, jeśli chce się zminimalizować możliwe przyczyny pożarów. Zagrożeniem są nie tylko zapałki, zapalniczki i palniki, ale również tłuszcz zgromadzony w patelniach i garnkach może być czynnikiem sprzyjającym zapłonowi. W kuchniach znajduje się wiele elementów, które mogą wywołać pożar. Utrzymywanie wszystkiego w porządku i bez  zanieczyszczeń pomaga zmniejszyć ryzyko.

Kominki i kuchenki

Te dwa elementy, które są bardzo przydatne do ogrzewania mieszkania w zimie, mogą również stanowić bezpośrednie zagrożenie zapłonem, jeśli nie zachowa się ostrożności. W przypadku stosowania kominków zaleca się ich zabezpieczenie przed iskrami. W odniesieniu do kuchenek, najlepiej trzymać z dala od nich materiały łatwopalne, takie jak papier czy tkaniny.

Pożary elektryczne

Do pożarów elektrycznych często dochodzi również w domach z powodu nietypowych i przypadkowych wzrostów napięcia w sieci elektrycznej. Dlatego jako środek ostrożności zaleca się stosowanie bezpieczników. W https://www.domonline.pl znajduje się więcej informacji dotyczących poprawnej instalacji sieci elektrycznej w domu.

Nieprawidłowe przechowywanie produktów łatwopalnych

Nagromadzenie w domach różnych artykułów łatwopalnych, takich jak parafina, alkohol etylowy, aceton, benzyna czy amoniak, może wyzwolić prawdziwe katastrofy pożarowe, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Należy pamiętać, że w przypadku rozlania nawet niewielkiej ilości któregoś z tych produktów, ogień znajdzie w nich swoje najlepsze i najpewniejsze pożywienie.

Świece

Te użyteczne, estetyczne, a nawet romantyczne przedmioty mogą być prawdziwymi pułapkami. Nieszkodliwe na pierwszy rzut oka, świece wzniecają pożary, jeśli zapomnimy je zgasić, a podmuch wiatru przewieje w ich pobliże zasłony, poduszki lub jakikolwiek rodzaj łatwopalnej tkaniny lub materiału.