Zabezpieczanie drewna przed ogniem- impregnaty ogniochronne

Drewno to materiał łatwopalny, dlatego wszystkie elementy drewniane używane w budowie domu, muszą być zabezpieczone przed ogniem specjalnymi preparatami ogniochronnymi. Dotyczy to zwłaszcza odpowiadającego za stabilność budynku drewna konstrukcyjnego składającego się na więźbę dachową, deskowanie dachu, elementy stropów i podłóg, konstrukcje szkieletowe i ścianki działowe.
Dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe naszego domu to podstawa i absolutnie nie można na tym oszczędzać. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów. Impregnaty ogniochronne można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, w tym drugim przypadku jednak trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu drewna impregnatami lub preparatami dekoracyjnymi, ponieważ środki ogniochronne są wymywane. Sprawdź, jak zabezpieczyć drewniane elementy domu przed ogniem.

Jak działają impregnaty ogniochronne?

Impregnaty chronić drewno przed ogniem to środki w postaci proszku do rozcieńczenia wodą lub koncentratu. Zwykle mają one kolor czerwony, zielony lub są bezbarwne i nie wydzielają i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Bardzo często są to wielofunkcyjne preparaty, które kompleksowo zabezpieczają drewno nie tylko przed ogniem, ale także przed insektami oraz grzybami.
Impregnaty zabezpieczające drewno przed pożarem zawierają sole nieorganiczne, związki fosforu, siarki, boru, cynku oraz środki modyfikujące.
Środkami ogniochronnymi możemy zabezpieczyć właściwie każde drewno, którego używamy podczas budowy domu na przykład:
– więźbę dachową,
– odeskowanie dachu,
-drewno budowlane,
– stropu,
– podłogi,
– ścianki działowe,
– także elementy z płyt drewnopochodnych.
Impregnaty ogniochronne możemy kupić w opakowaniach wielkości od 5 do 30 litrów lub kilogramów, w zależności od formy środka (proszek, koncentrat). Zwykle rozcieńcza się je z wodą w proporcji 1 do 10, są więc niezwykle wydajne.
Ich skuteczność w zabezpieczaniu drewna przed ogniem jest naprawdę duża, pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniej ilości preparatu i prawidłowo go nałożymy.

W jakim stopniu impregnaty ogniochronne zabezpieczają drewno w czasie pożaru?

Przy odpowiednim zastosowaniu takiego preparatu drewno staje się całkowicie niezapalne lub trudno zapalne.
Specjalistyczne testy impregnatów wykazały, że prawidłowo zabezpieczone preparatem zwykłe drewno sosnowe może uzyskać klasę reakcji na ogień B-s2, d0. W praktyce oznacza to, że drewno:
– ma bardzo ograniczony udział w pożarze,
– nie ulega rozgorzeniu,
-nie ma płonących krople ani cząsteczek,
– ilość wydzielanego dymu jest nikła.
Pamiętajmy jednak, że taki efekt zagwarantuje nam tylko użycie odpowiedniej ilości preparatu. Jeżeli nie mamy co do tego pewności, możemy przeprowadzić próbę ogniową na niewielkim kawałku zaimpregnowanego drewna. W przypadku, gdy będzie się ono palić się po odjęciu ognia, oznacza to, iż użyliśmy zbyt małej ilości impregnatu ogniochronnego i należy zwiększyć jego dawkę.

Aplikacja impregnatów ogniochronnych.

Stopień skuteczności impregnatu zależy w dużej mierze od tego, na jaką głębokość wnikanie on w drewno. Dlatego tak ważny jest stopień wysuszenia drewna poddawanego impregnacji. Optymalna wilgotność jest określana przed producentów i waha się w granicach od 10 do 28%.
Wykazano, że przy wilgotności drewna na poziomie około 12%, impregnat jest w stanie wniknąć na głębokość 2-3 mm, z kolei przy 28% już nawet na 4-6 mm.
Impregnat możemy aplikować na powierzchnię drewna metodami:
– ciśnieniową,
– zanurzeniową,
– natrysku,
– smarowania.
Jako najskuteczniejsze określono metody zanurzeniową oraz ciśnieniową.
Najczęściej drewno konstrukcyjne kupujemy w tartaku już specjalistycznie zabezpieczone metodą ciśnieniową. Na budowie najlepiej sprawdzi się zanurzanie drewnianych belek w długich korytach z impregnatem na czas od 1 do 3-4 godzin, aby preparat mógł wniknąć w drewno jak najgłębiej i skutecznie je zabezpieczyć.
Metoda natryskowa często nie sprawdza się najlepiej, ponieważ nie tylko jest mniej efektywna, ale również bardziej kłopotliwa i mało oszczędna. Z kolei impregnacja przez smarowanie, jest odpowiednia raczej do mniejszych powierzchni. Pamiętajmy, aby ją wykonując obficie smarować drewno preparatem, dociskając pędzel lub wałek, aby jak najwięcej środka się wchłonęło. Zarówno natryskowe nakładanie impregnatu, jak i smarowanie nim drewna powinniśmy powtórzyć 2-3 razy.
Osoby wykonujące pracę powinny stosować odzież ochronną w postaci rękawic gumowych, kombinezonu oraz maseczki na twarz.

Pamiętajmy, że dobre zabezpieczenie drewna impregnatem ogniochronnym to gwarancja naszego bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji naszego domu podczas ewentualnego pożaru. Dołóżmy więc wszelkich starań, aby praca została wykonana dokładnie i z użyciem odpowiedniej ilości dobrego środka do zabezpieczania drewna. Najlepiej oczywiście powierzyć to zadanie specjalistom, z dużym doświadczeniem.