Rakiety należą do jednego z najstarszych rodzajów pirotechniki, którego używano już setki lat temu. Fajerwerki tego typu cechuje charakterystyczny pióropusz iskier i dźwięk towarzyszący startowi, który do dzisiaj ma wierne grono entuzjastów, dla których sylwestrowo-noworoczna zabawa bez odpalenia przynajmniej kilku z nich byłaby nieudana. Jednak ze względu na swoją specyfikę bezpieczne posługiwanie się nimi wymaga szczególnej uwagi oraz zadbania o bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdą się w pobliżu..

Rakieta zawsze musi być wystrzeliwana z dobrze zamocowanych rurek, najlepiej metalowych. Sztuczne ognie tego rodzaju umieszczamy w nich bezpośrednio przed odpaleniem – w innym przypadku pojawia się ryzyko przymarznięcia kijka (szczególnie jeżeli powietrze jest wilgotne, a temperatura oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza) i rozerwania rakiety na ziemi, co stwarza zagrożenie dla zdrowia i mienia. Z tego samego powodu nie używamy butelek dociążonych wodą, która może zamarznąć.

Fajerwerki tego typu zawsze odpalamy w bezpiecznej odległości od zabudowań, pod kątem zbliżonym do prostego oraz upewniając się, że nic nie znajdzie się na jej drodze w czasie lotu. W przypadku silnego wiatru lepiej zrezygnować z jej użycia – rakieta może przelecieć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów (w przypadku największych dostępnych modeli), raniąc postronne osoby lub doprowadzając do pożaru.

1 thoughts on “Fajerwerki – jak odpalać rakiety?

Comments are closed.